1. خانه
  2. وبلاگ
  3. آیا کلمپه چاق میکند

آیا کلمپه چاق میکند

آیا کلمپه چاق میکند

حتما می‌دانید که دنیای امروز، دنیای تنوع و رنگارنگی است. این تنوع را می‌توانید تقریبا در هر عرصه‌ای مشاهده کنید؛ اما یکی از این عرصه‌هایی که از هزاران سال پیش همواره در حال تغییر و تنوع است و راجع به آن صحبت می‌کنیم، چیزی نیست جز عرصه خوراکی‌ها و غذاها. شاید این موضوع در گذشته‌های بسیار دور تنها برای رفع نیاز بدن مورد توجه می‌گرفته؛ اما زمانی که انسان‌ها کشف کردند که تنوع غذاها چقدر می‌تواند گسترده و لذت‌بخش باشد، همواره برای تغییر و بهبود و حتی خلق مزه‌های جدید تلاش کرده‌اند. اگر به زمان حال برگردید (زمانی که بدون شک بیش‌ترین تنوع را در تمام دوران داشته)، متوجه می‌شوید با تمام تغییراتی که روی داده، هنوز هم هزاران دستور پخت، ترکیب و طعم با قدمت زیاد باقی مانده‌اند و هنوز هم طرفداران فراوانی دارند. یکی از این طعم‌های قدیمی که درباره آن صحبت می‌کنیم، کلمپه است. کلمپه شیرینی محلی کرمان است که قدمتی بسیار زیاد و جایگاهی بسیار مهم در فرهنگ مردم این استان و حتی کشور دارد و یکی از دلایل آن نیز ترکیب متناسب و بی‌نظیر خرمای اعلا با خمیری لطیف و مغزهای باکیفیت است. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که راجع به این شیرینی پرسیده می‌شود این است که با وجود مفید بودن تمام مواد درون آن، آیا کلمپه چاق میکند ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ به سوال آیا کلمپه چاق میکند را بدانید.

آیا کلمپه چاق میکند

خرید اینترنتی کلمپه از عمه خانم

همان طور که گفتیم، کلمپه از دسته شیرینی‌های بسیار سالم و مقوی است و در آن از یکی مضرترین مواد برای بدن، یعنی شکر، به عنوان شیرین‌کننده استفاده نمی‌شود. تمامی شیرینی و طعم خوبی که پس از چشیدن این شیرینی احساس خواهید کرد، طبیعی و از میوه مقوی خرما است. به طور کلی استفاده از خرما در این شیرینی، می‌تواند دلیل محکمی بر سالم بودن آن برای بدن باشد؛ چرا که خرما خود یک میوه بسیار مقوی و مهم در انواع رژیم‌های لاغری و غذایی است که بهتر است برخی از آن‌ها را بدانید.

خواص خرما که به لاغری کمک می‌کنند:

خواص خرما که به لاغری کمک می‌کنند:
  • خرما خاصیت آنتی اکسیدانی دارد:

حتما شما نیز درباره خاصیت آنتی اکسیدان‌ها در دفع اثرات مضر رادیکال‌های آزاد و کاهش استرس و التهاب شنیده‌اید. از جمله خواص دیگر برخی مواد آنتی اکسیدانی، می‌توان به پاک‌سازی سموم، هضم بهتر و افزایش سوخت و ساز بدن اشاره کرد. خوشبختانه میوه خرما نیز حاوی مواد آنتی اکسیدانی از جمله کارتنوئید، آنتوسیاسین و فنولیکس است که همگی این مواد به بدن شما برای افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن کمک می‌کنند.

  • خرما دارای میزان زیادی فیبر است:

فیبرها از جمله موادی هستند که بدن قادر به هضم آن‌ها نیست؛ اما این مواد چگونه بدون آن که هضم شوند می‌توانند به بدن کمک کنند؟ پاسخ این است که فیبرها به طور کلی از سه جهت می‌توانند به بدن شما در کاهش وزن و رسیدن به سلامت فیزیکی کمک کنند. اول از همه، فیبرها می‌توانند با کندتر کردن فرایند جذب مواد غذایی در روده بزرگ، موجب شوند که شما برای مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید. دومین دلیل نیز این است که فیبرها از تغییر ناگهانی سطح گلوکز خون و در نتیجه احساس گرسنگی زودرس جلوگیری می‌کنند. سومین دلیل نیز این است که فیبرها می‌توانند با کمک به تولید زنیجره‌های اسیدهای چرب کوتاه در روده‌ها، غذای باکتری‌های مفید آن جا را تامین کنند. باکتری‌های مفید روده‌ها نیز در صورت وجود مواد غذایی کافی، عمل هضم مواد غذایی و به طور کلی متابولیسم (سوخت و ساز) بدن افزایش بیابد. خوشبختانه خرما سرشار از این فیبرهای مفید است و کلمپه نیز سرشار از خرما!

  • خرما سرشار از پروتئین است:

وجود میزان زیادی پروتئین گیاهی درون خرما، یکی دیگر از دلایل مهم مفید بودن خرما در رژیم‌های لاغری است. پروتئین‌ها علاوه بر وظایفی که در بدن انجام می‌دهند (و کمابیش با آن‌ها آشنایی دارید)، می‌توانند موجب احساس سیری و کاهش میل به خوردن در شما بشوند. دلیل این امر نیز این است که پروتئین‌ها به سختی هضم می‌شوند و مدت زمان بیش‌تری را نیز برای منتقل شدن به روده بزرگ نیاز دارند.

تا این جا دانستید که استفاده از میوه خرما به جای شکر یا هر نوع شیرین‌کننده مضر دیگری در کلمپه، می‌تواند آن را به گزینه‌ای بسیار سالم و مقوی تبدیل کند؛ اما آیا می‌توان در پاسخ به سوال آیا کلمپه چاق می‌کند با همین دلیل به راحتی بگوییم نه؟ پاسخ خیر است. این که یک شیرینی بدون شکر تهیه شود، نمی‌تواند دلیلی کافی برای پاسخ قطعی خیر باشد. بهتر است به این توجه داشته باشید که در تهیه شیرین کلمپه علاوه بر خرما، از مواد دیگری مانند آرد، روغن، زرده تخم مرغ و مغزهای پرانرژی مانند گردو و پسته نیز استفاده می‌شود و نمی‌توان از انرژی و کالری آن‌ها صرف نظر کرد. به طور کلی، حتی اگر کلمپه‌ها یا هر نوع شیرینی دیگری از بهترین و کم‌کالری‌ترین مواد نیز تهیه شده باشند، باز هم می‌توانند تهدیدی برای افزایش وزن و چاقی شما باشند. پس پاسخ به سوال آیا کلمپه چاق میکند مثبت است؛ اما این پاسخ تحت شرایطی مثبت می‌شود و آن هم زیاده‌روی در مصرف آن است. بهتر است یاد آوری کنیم، در صورتی که شما در استفاده از بهترین و مفیدترین مواد (برای مثال، حتی خرما به تنهایی) نیز زیاده‌روی کنید، مطمئن باشید که مشکلات فراوانی برای بدن شما به وجود خواهد آمد.

برای این که مصرف کلمپه موجب چاقی نشود، چه باید کرد؟

خرید شیرینی کلمپه

توجه داشته باشید که هیچ‌گاه نتیجه مصرف کلمپه را دقیقا مانند نتیجه مصرف خرما به تنهایی در نظر نگیرید؛ چرا که کلمپه در هر صورت نوعی شیرینی محسوب می‌شود. برای مصرف این شیرینی خوش‌طعم، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به نکات زیر توجه کنید.

  • کلمپه را با معده خالی مصرف نکنید:

مصرف کلمپه یا هر نوع شیرینی دیگری با معده خالی، موجب می‌شود تا بدن به سرعت قند آن‌ها را جذب کند و سپس افزایش ناگهانی قند خون شود و در نتیجه این افزایش قند خون، میزان انسولین ترشحی نیز افزایش می‌یابد. ترشح انسولین بیش از اندازه نیز موجب می‌شود تا چند ساعت پس از مصرف شیرینی، بدن با افت قند خون مواجه شود و در نتیجه یک سیکل معیوب برای بدن به وجود بیاید.

  • بهترین زمان مصرف شیرینی برای بدن ساعات 4 تا 6 عصر است. دلیل این امر نیز این است که شما فرصت کافی برای فعالیت و مصرف انرژی دریافتی از شیرینی را دارید. اگر هم زمانی برای فعالیت ورزشی خاصی نداشتید، می‌تواند تنها 10 دقیقه یک پیاده‌روی ساده را انجام دهید.

حرف آخر

در انتهای این مقاله می‌توان به صورت خلاصه به سوال آیا کلمپه چاق می‌کند این گونه پاسخ داد:

کلمپه نیز مانند تمامی مواد غذایی دارای کالری و انرژی برای بدن شما است و استفاده به اندازه و البته به موقع آن، مشکلی برای وزن و بدن شما به وجود نخواهد آورد؛ بنابراین با رعایت برخی نکات ساده از طعم سنتی و عالی این شیرینی لذت ببرید.

خواص آرد سهن
کلمپه از کجا بخریم
فهرست