1. خانه
 2. وبلاگ
 3. آیا قطاب چاق کننده است

آیا قطاب چاق کننده است

خرید قطاب پسته ای

اگر به اطراف خود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که محیط اطراف شما در این دنیای مدرن و پرسرعت همواره در حال تغییر است. با وجود این که پایه زندگی‌های امروزی بر تغییر و پیش‌رَوی بنا شده؛ اما هنوز هم می‌توان ردپای گذشته را پیدا کرد. از مواردی که می‌توان گفت با وجود تغییرات زیاد، هنوز هم سنتی و زیبا باقی مانده‌اند، خوراکی‌ها و غذاهای محلی و سنتی هستند. درست که در طول سالیان طولانی دستور تهیه یا مواد اولیه آن‌ها می‌تواند دستخوش تغییراتی شده باشد؛ اما همیشه می‌توانید با چشیدن آن‌ها طعم اصالت را احساس کنید. یکی از خوراک‌های اصیل و قدیمی که هنوز هم جایگاه بسیار مهمی در مهمانی‌ها و فرهنگ کشور ایران دارد، شیرینی قطاب است. به همین دلیل نیز می‌توانید آن را در بسیاری از مجالس و مناسبت‌ها، خصوصا مهمانی‌های عید نوروز ببینید. قطاب شیرینی محلی استان‌های یزد و کرمان است و انواع مختلفی دارد. البته مهم نیست که این شیرینی چقدر محبوب و خوش‌طعم باشد، همیشه پس از خوردن آن، این سوال می‌تواند در ذهن همه به وجود بیاید که آیا قطاب چاق کننده است و زمینه‌ساز نگران را فراهم کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله به پرسش آیا قطاب چاق کننده است پاسخ دهیم.

آیا قطاب چاق کننده است

در پاسخ به این سوال، ابتدا بهتر است شما را کمی بیش‌تر با مواد اولیه قطاب آشنا کنیم. همان طور که گفتیم، قطاب انواع مختلفی دارد؛ اما همه آن‌ها به طور کلی از پودر قند، خمیری که سرخ می‌شود و مغزهای پرانرژی تهیه می‌شوند که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم.

برخی از مواد اولیه برای تهیه قطاب:

 • آرد
 • شکر
 • کره
 • پودر قند
 • مغزهایی مانند گردو، پسته و بادام

همان طور که می‌بینید، شرینی قطاب از مواد بسیار پرانرژی تهیه می‌شود که این مواد می‌توانند کالری هر دانه قطاب را به طور متوسط به 120 کیلوکالری برسانند. بنابراین در پاسخ به پرسش آیا قطاب چاق کننده است می‌توان گفت که بله! این شیرینی کالری زیادی دارد؛ اما به این معنا نیست که با مصرف کم آن نیز دچار چاقی و اضافه وزن خواهید شد. در ادامه به شما چند راه حل برای کم کردن اثر چاق‌کنندگی قطاب پیشنهاد می‌کنیم.

چه کنیم تا اثر چاق‌کنندگی قطاب کم‌تر شود؟

خرید اینترنتی قطاب
 • از آن جایی که این بخش اعظم این شیرینی را شکر، پودر قند و مغزهایی پر انرژی تشکیل می‌دهند، ساده‌ترین راه حل مصرف این شیرینی به مقدار کم است. بنابراین اگر در مهمانی ظرف هوس‌انگیز قطاب جلویتان است، بیش‌تر از 1 عدد قطاب نخورید.
 • اگر قطاب را در خانه و برای خود (نه برای سرو در مهمانی) تهیه می‌کنید، می‌توانید کمی اثر چاق‌کنندگی آن را با حذف لایه پودر قند، کم کنید. قطاب‌هایی که در پودر قند غلتانده نشوند، بدون شک کم کالری‌تر خواهند بود.
 • یکی از مهم‌ترین قوانین در خوردن انواع شیرینی این است که هرگز شیرینی را با معده خالی مصرف نکنید. خوردن شیرینی با معده خالی موجب می‌شود تا بدن به سرعت میزان زیادی قند را جذب کند و در نتیجه قند خون به صورت ناگهانی بالا برود. در صورت بالا رفتن ناگهانی قند خون نیز موجب ترشح میزان زیادی انسولین و در نتیجه افت قند خون، تنها چند ساعت پس از خوردن شیرینی خواهد شد. همه این فرایندها در نهایت بدن را وارد یک سیکل معیوب خواهد کرد. بهتر است پیش از این که شیرینی قطاب را (چه در مهمانی و چه در منزل) مصرف کنید، مطمئن شوید که معده شما خالی نباشد.
 • بهترین راه برای کاهش اثر چاق‌کنندگی قطاب، ورزش آن هم از نوع هوازی است. شما می‌توانید تنها با مدت کمی پیاده‌روی، میزان زیادی از انرژی دریافتی بدن با قطاب را بسوزانید.

حرف آخر:

به طور کلی در علم تغذیه مصرف بی‌رویه هر نوع ماده غذایی می‌تواند مضر و حتی چاق‌کننده باشد. این موضوع در مورد شیرینی‌ها از اهمیت بیش‌تری برخوردار است. شما می‌توانید با مصرف کم و به اندازه شیرینی‌ها، هم‌زمان که بدن خود را سالم نگه می‌دارید، از طعم شیرین و عالی آن‌ها (خصوصا قطاب!) بدون احساس پشیمانی لذت ببرید.

کلمپه از کجا بخریم
برای نرم شدن قطاب چه باید کرد
فهرست