1. خانه
  2. وبلاگ
  3. چرا کلمپه خشک می شود

چرا کلمپه خشک می شود

چرا کلمپه خشک می شود

حتما شما نیز تجربه احساس ضعف و گرسنگی را هنگام کار یا تحصیل در وسط روز داشته‌اید. در این موقعیت‌ها میان‌وعده‌های سالم و مقوی به کمک شما می‌آیند و انرژی از دست رفته را به شما بازمی‌گردانند. این که این میان‌وعده‌ها تا چه میزان در برگرداندن انرژی موثر باشند، کاملا به مواد تشکیل‌دهنده و بالا بودن ارزش غذایی آن‌ها بستگی دارد. مواد طبیعی مانند انواع خشکبار، میوه و… می‌توانند گزینه‌هایی عالی باشند. اگر از آن دسته افرادی هستید که تمایل بیش‌تری به مصرف شیرینی‌ها به عنوان میان‌وعده دارند، بهتر است از انواع طبیعی آن استفاده کنید. چه می‌شود اگر به شما بگوییم که می‌توانید نوعی شیرینی با شیرین‌کننده‌های طبیعی و موادی مغذی برای بدن را به عنوان یک میان‌وعده انرژی‌زا و خوش‌طعم بخورید؟ برای پیدا کردن این شیرینی به شهرستان رفسنجانِ استان کرمان سفر کنید و از طعم و خواص پسته، بادام و خرمای باکیفیت آن در کلمپه، استقبال کنید. کلمپه سالیان سال است که به عنوان یکی از مشهورترین شیرینی‌های استان کرمان، به سراسر کشور و حتی جهان به عنوان سوغاتی برده می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل آن نیز بافت نرم و لطیف آن است. اگر تا به حال دست به پخت یا خرید این شیرینی زده باشید، ممکن است با خشکی بافت آن مواجه شوید. اگر برایتان این سوال پیش آمده که چرا کلمپه خشک می شود و چگونه می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد، با ما همراه باشید.

چرا کلمپه خشک می شود

همان طور که گفتیم، بافت نرم و لطیف کلمپه در لذت و خوشایند بودن خوردن آن نقش بسیار مهمی دارد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل این که چرا کلمپه خشک می شود و راه‌های مقابله با آن می‌پردازیم.

  1. یکی از دلایل مهم خشک بودن کلمپه می‌تواند به عدم تناسب بین مواد خشک و مواد غیر خشک شیرینی اشاره کرد. اگر میزان شکر یا آرد کلمپه زیاد باشد، خشک می‌شود؛ بنابراین اگر قصد پختن کلمپه خانگی دارید، در استفاده از میزان دقیق مواد دقت کنید.
  2. یکی دیگر از پاسخ‌هایی که می‌توان به پرسش چرا کلمپه خشک می شود مدت زمان پخت شیرینی است. اگر مدت زمان پخت طولانی و در دمای زیاد باشد، شیرینی رطوبت مورد نیاز و لطافت خود را از دست می‌دهد. هنگام پخت کلمپه حتما به مدت زمان و دمای فر توجه کنید.
  3. دلیل سوم می‌تواند به نحوه نگهداری کلمپه مربوط باشد. اگر کلمپه‌ها را در هوای آزاد برای مدت طولانی قرار دهید، بافت آن‌ها خشک می‌شود. برای نگهداری کلمپه بهتر است آن‌ها را در ظرف شیشه‌ای یا فلزی درب‌دار قرار دهید. برای مدت زمان کوتاه می‌توانید از ظرف پلاستیکی درب‌دار نیز استفاده کنید. به طور کلی کلمپه‌ها را باید در محیطی خشک و خنک نگه دارید تا تازه و خوش‌طعم باقی بمانند.
طرز تهیه قطاب پسته ای
خواص آرد سهن
فهرست