1. خانه
  2. وبلاگ
  3. برای نرم شدن قطاب چه باید کرد

برای نرم شدن قطاب چه باید کرد

خرید اینترنتی قطاب پسته ای

یکی از طعم‌های مورد علاقه بشر از ابتدا تا به امروز، مزه شیرین است. به همین دلیل این نیز امروزه هزاران نوع شیرینی مختلف را در سرتاسر کشورهای جهان با فرهنگ‌های متفاوت می‌بینیم. یکی از شیرینی‌های اصیل و سنتی ایرانی که طرافداران بسیاری دارد، قطاب است. محبوبیت قطاب به اندازه‌ای است که ما هر ساله آن را جزء شیرینی‌های منتخب عید برای پذیرایی مهمانان، در ظرف شیرینی می‌چینیم. شما می‌توانید قطاب‌ها را از شیرینی فروشی محبوب خود بخرید یا آن را تماما بر اساس سلیقه خود در منزل تهیه کنید. از هر راهی که قطاب‌های خود را تهیه کنید، ممکن است گاهی کیفیت آن‌ها به هر دلیلی پایین بیاید. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که خصوصا پس از تهیه قطاب ممکن است به وجود بیاید، سفتی قطاب است. برای این که بتوانید قطاب‌هایی بی‌نقص و لذیذ را برای مهمانان یا خانواده خود تهیه کنید، در ادامه این مقاله راه‌حل‌های مناسبی وجود دارد که به کار شما خواهند آمد. پس با ما همراه باشید.

برای نرم شدن قطاب چه باید کرد

شیرینی قطاب از دو بخش تشکیل شده و مشکل خشکی و سفتی آن مربوط به قسمت بیرونی یا نانی آن می‌شود، بنابراین در ادامه برخی از روش‌های مناسب در پاسخ به پرسش برای نرم شدن قطاب چه باید کرد ذکر شده است.

  • استفاده به اندازه از آرد، یکی از مهم‌ترین دلایل داشتن قطاب‌هایی ترد و نرم:

همان طور که می‌دانید آرد جزء مواد خشک در دستورهای تهیه محسوب می‌شود؛ بنابراین استفاده بیش از اندازه آن نیز می‌تواند در نهایت موجب سنگینی، خشکی و سفتی خمیر شما بشود. بر طبق گفته‌های قبلی، قسمت خمیری قطاب باید نرم و بسیار لطیف باشد و تهیه آن، بسیار مشابه تهیه خمیر نان است. یکی از نکات بسیار مهمی که در تهیه نان یا شیرینی‌های نان مانند وجود دارد، این است که مقدار آرد مصرفی در آن‌ها دقیق نیست و به اصطلاح “چشمی” است. معنای این عبارت این است که در تهیه این نوع شیرینی‌ها مقدار آردی برای ما مناسب است که چسبندگی خمیر به دست را کاهش دهد، در حالی که خمیر هم‌چنان حالت کش‌دار و نرم دارد. بنابراین به دلیل وجود کیفیت‌های متنوع آرد در بازار، ابتدا آرد را به صورت کم کم به خمیر اضافه کنید تا حالت ایده‌آل به دست بیاید. این مقدار می‌تواند کمی بیش‌تر یا حتی کمی کم‌تر از مقدار گفته شده در دستور باشد.

  • خمیر خود را بیش از اندازه ورز ندهید:

درست است که کم ورز دادن خمیر می‌تواند موجب ترک خوردن قطاب‌ها بشود؛ اما ورز دادن بیش از اندازه خمیر قطاب نیز می‌تواند موجب سفتی آن بشود.

  • از مواد مایع و روغن در تهیه خمیر به اندازه استفاده کنید:

استفاده از مواد غیر خشک یا مایع در تهیه خمیر، می‌تواند به خشک و سفت شدن سریع آن در هنگام پخت منجر شود. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است خمیر قطاب‌های شما لطافت خود را از دست بدهد، استفاده کم از روغن است. روغن و چربی به طور کلی خمیر را لطیف و شیرینی را در هنگام پخت ترد می‌کنند؛ بنابراین سعی نکنید برای به اصطلاح رژیمی‌تر کردن قطاب‌ها، از میزان روغن آن‌ها بکاهید.

  • به اندازه از گلاب استفاده کنید:

یکی دیگر از مواد مایعی که در تهیه قطاب به کار می‌رود، گلاب است. اگر عاشق این هستید که طعم و عطر گلاب را در قطاب حس کنید، توجه داشته باشید که بیش از اندازه از آن استفاده نکنید. استفاده زیاد از گلاب هم موجب می‌شود تا مواد وسط قطاب به سختی در خمیر باقی بمانند و هم باعث خیس خوردن خمیر قطاب می‌شود.

  • همه قطا‌‌ب‌ها را با هم آماده نکنید:

شاید فکر کنید که آماده کردن و پیچیدن همه قطاب‌ها هم‌زمان ایده خوبی باشد و حتی در زمان نیز صرفه جویی شود؛ اما باید بدانید که این کار می‌تواند تمام زحمات شما را به باد بدهد. این قانون را به خاطر بسپارید: هر چه که بیش‌تر خمیر قطاب‌ها در معرض هوای آزاد قرار بگیرد، زودتر خشک و سفت خواهد شد؛ بنابراین بهترین کار این است که زمانی که تعدادی از قطاب‌ها در فر یا در روغن در حال پختن و آماده شدن هستند، شما به سراغ پیچیدن مابقی قطاب‌ها بروید.

  • برای پختن قطاب‌ها عجله نکنید:

یکی از رموز موفقیت و مهم در شیرینی‌پزی، انجام کار با حوصله و صرف زمان است. برای تهیه قطاب‌هایی ترد و لذیذ، به هیچ وجه آن‌ها را در دمای بسیار زیاد و سریع تهیه نکنید. اگر می‌خواهید قطاب‌ها را با استفاده از فر بپزید، دمای فر را به اندازه تنظیم کنید و سینی فر را نیز در طبقه بالای فر قرار دهید. برخی از فرها درجه حرارتی متفاوت با واقعیت دارند؛ بنابراین اگر از این موضوع اطمینان کافی ندارید، می‌توانید یک عدد قطاب را برای امتحان در سینی فر قرار دهید. اگر قطاب زودتر یا دیرتر از آن چه که در دستور تهیه آن آمده، پخت، به این معنا است که فر شما درجه حرارت حقیقی را نشان نمی‌دهد. اگر هم قصد تهیه قطاب از روش غوطه‌ور کردن در روغن و سرخ کردن آن‌ها را دارید، حتما روغن را با حرارت ملایم گرم کنید. روغنی که با حرارت زیاد در مدت زمان کم داغ داغ شود، تغییر رنگ می‌دهد و دود می‌کند. این اتفاق موجب می‌شود تا یک لایه نازک روی قطاب سریعا طلایی شود؛ در حالی که لایه داخلی نان آن هنوز خام است. این قطاب‌ها پس از سرد شدن سفت و بی‌کیفیت خواهند بود.

  • بهترین روش را برای نگهداری قطاب انتخاب کنید:

چه قطاب خانگی بپزید و چه بهترین و باکیفیت‌ترین قطاب‌ها را از شیرینی فروشی تهیه کنید، اگر به درستی از آن‌ها نگهداری نکنید، لذت خوردن آن‌ها مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید. برای نگهداری از قطاب می‌توانید آن‌ها را برای چند روز در ظروف در بسته‌ای خارج از یخچال نگهداری کنید. اگر هم قصد نگهداری طولانی مدت آن‌ها را دارید، باید از ظروف درب‌دار شیشه‌ای یا فلزی و فریزر استفاده کنید.

امیدواریم تا پاسخ‌های این مقاله به پرسش برای نرم شدن قطاب چه باید کرد برای شما کاربردی بوده باشند.

آیا قطاب چاق کننده است
چرا قطاب در روغن کف میکند
فهرست